სამოდელო გაკვეთილის გეგმა


მასწავლებლის სახელი, გვარი, მარინა რუსიეშვილი      
პირადი ნომერი:  პ/ნ 33001045394
საგანი:  რუსული ენა
სწავლების საფეხური/კლასი:  ს2  /მე-6  კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 16. სსსმ მოსწავლე არა.
გაკვეთილის ტიპი: გამჭოლი კომპეტენციების განვითარებაზე ორიენტირებული, სწავლის სწავლა და მედია-წიგნიერების განვითარება
გაკვეთილის თემა: Который час?
ჩემი გაკვეთილის მიზანია:

  • მოსწავლემ შეძლოს დროის დასახელება  БЕЗ და  ПОЛОВИНА -ს დახმარებით ლექსიკური მარაგის გამდიდრება.
  • გრამატიკული კონსტრუქციების   გამოყენება  Имя числитерльное вместе  с существительным  в родительмом падеже  в ед.и мн.числах


გაკვეთილის  თემისა  და  მიზნის  შესაბამისობა  ეროვნული  სასწავლო  გეგმის  მოთხოვნებთან

გაკვეთილის დაგეგმვისას ვიხელმძღვანელე ეროვნული სასწავლო გეგმის მეექვსე კლასის საგნობრივი პროგრამის მოთხოვნებით , შევეცადე ამ მოთხოვნების გათვალისწინებით დამესახა გაკვეთილის მიზნები და ამეგო გაკვეთილი. თითოეული აქტივობის დაგეგმვისას  გავითვალისწინე მოსწავლეთა ასაკი, შესაძლებლობები და საჭიროებები.

რადგანაც სკოლა არის ორცვლიანი და გაკვეთილების ხანგრძლივობა არის 40 წთ, ამიტომ ეს გავითვალისწინე გაკვეთილების დაგეგმვისას და თითეული გაკვეთილი გავთვალე 40 წთ-ზე.

გაკვეთილის თემა შეესაბამება სასწავლო წლის მოცემულ პერიოდს


#

აქტივობის აღწერა
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
სასწავლო რესურსები
(დაასაბუთეთ შინაარსობრივი რესურსების მიზანშეწონილება სასწავლო მიზანთან მიმართებით)

დრო

1
         
    კლასის ორგანიზება-  
 მორიგეს გამოვკითხო მოსწავლეთა დასწრების შესახებ
   თემის, მიზნის, შეფასების რუბრიკის  გაცნობა.
 თემა იწერება დაფაზე, ხოლო მიზანი და შეფასების რუბრიკა  საშინაო დავალება გამოკრულია დაფაზე და რჩება გაკვეთილის ბოლომდე.
ასევე მასწავლებელი აცნობს გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევ შედეგებს.
მიზანი - მოსწავლეები გაეცნობიან გაკვეთილის თემას, მიზნებს .შეფასების რუბრიკებს კი გაითვალისწინებენ გაკვეთილის მსვლელობისას

ვერბალური ახსნა, კითხვა-პასუხი

მთელი კლასი
ფლიბჩატზე  განთავსებულია და  გამოკრულია  გაკვეთილის მიზანი. შეფასების რუბრიკის ცხრილები,
საშინაო დავალება
 ქცევის წესები.
ეს რესურსები უფრო თვალსაჩინოს გახდის მასში შეტანილ ინფორმაციას და დახმარება მათ მიზნებისა შეფასების რუბრიკების გააზრებაში


2 წთ
2
.აქტივობა მასწავლებელი თხოვს მოსწავლეებს გაიხსენონ წინარე ცოდნა, მაგ:

Назовите числа
Ø   От 1  - 10
Ø  От  10 – 20
Назовите порядковые числительные
Ø  первый
Ø второй
Ø третий . . .
Ø двенадцатый
Назовите порядковые числительные   с -ого
Ø  первого
Ø  второго
Ø  треьего . . .
Ø  двенадцатого
მიზანი:  წინარე ცოდნის გააქტიურება

კითხვა-პასუხი

მთელი კლასი



2 წთ
55წთ

3.

.აქტივობა მასწავლებელი მოსწავლეებს  ახსენებს სიტყვების ეტიმოლოგიას:  საათი Час დროის აღმნიშვნელი  და საათი Часы დროის მაჩვენებელი.
შემდეგ მასწავლებელი მოუთხრობს მოსწავლეებს საათების წარმოშობაზე  და მათ   ნაირსახეობაზე რომელსაც მოსწავლეები PowerPoint-ში შესრულებული რესურსებით გაეცნობიან და ასახელებენ ამოცნობილ სლაიდს. (იხ.PowerPoint დანართის სახით)
სლაიდების ჩვენების შემდეგ მასწავლებელი ეუბნება მოსწავლეებს, რომ ყველა საათი განსხვავებულია ფორმით, მაგრამ ყველას დაესმის ერთი საერთო შეკითხვა:  რომელსაც ასახელებენ თვითონ მოსწავლეები: Который час?
მიზანი: ბავშვები ერთვებიან ახალი გაკვეთილის ახსნაში.


ზეპირი მეტყველება

მთელი კლასი

დაფა,ცარცი,პროექტორი




ეს რესურსი ხელს შეუწყობს განწყობის შექმნას   და მოსწავლეების დაინტერესებას ახალი თემისადმი და მოსწავლის გააქტიურებას





6 წთ


4.

აქტივობა მასწავლებელი წერს დაფაზე რიცხვებს 1,2,3,4,5-20 და თხოვს მოსწავლეებს გაიხსენონ მაგალითები ამ ალგორითმთან დაკავშირებით, ისინი  იხსენებენ год,года,лет,ასევე მდედრობითი სქესის სიტყვას книга და წერენ  დაფაზე, შემდეგ ის წერს სიტყვებს   половина  და без, უხსნის მათ მნიშვნელობას,შემდეგ  მასწავლებელი წერს
დაფაზე час – минута да მოსწავლეები თვითონ შეეცდებიან დაუკავშირონ ეს ფორმები სწორად რიცხვით სახელს Р.п –გამოყენებით.  
ისინი შეძენილ ცოდნას განამტკიცებენ სავარჯიშოთი,რომელსაც ურიგებს მასწავლებელი და სთხოვს მოსწავლეებს იმუშაონ ინდივიდუალურად (იხ. (დანართი  )



მთელი კლასი,

























წერა


დაფასთან მუშაობა,
ცხრილების შევსება

























დაფა ,ცარცი
ეს რესურსი ხელს უწყობს მოსწავლის მიერ პარალელების გავლებას ნასწავლ მასალასთან  და დასკვნების გამოტანას



















ფურცლები,კალამი

13წთ





























4 წ
5
აქტივობა მასწავლებელი შეაჯამებს ახსნილ მასალას განმავითარებელი შეფასებით და სთხოვს მოსწავლეებს იმუშაონ წყვილებში  ( იხ.დანართი)
მიზანი: მოსწავლეთა ჩართულობა და თვითშეფასების ამაღლება


კითხვა-პასუხი


წყვილებში მუშაობა


სლაიდები,თაბახის ფურცლები,კალამი.
ცოდნის განმტკიცება, ხელით შესრულებული საათი


4წთ


6






7
















  აქტივობა გაკვეთილის შეჯამების მიზნით მასწავლებელი პროექტორის საშუალებით
learningApps.org ზე მოსწავლეებს უჩვენებს    თემატიკაზე შექმნილ - ელექტრონულ რესურსს. (იხ.ლინკი)
მიზანი:  დასწავლილი  მასალის შეჯამება


საშინაო დავალება: წიგნიდან  გვ,82   სავ: 18
რვეულიდან გვ 54,  სავ 6


თამაში ისტ-ის გამოყენებით
















მთელი კლასი















მთელი კლასი








პროექტორი


ეს რესურსი ხელს შეუწყობს ტექსტის უკეთ გააზრებას  და ისტ-ის როლის ამაღლებას სასწავლო პროცესში








წიგნი,რვეული
ეს რესურსი ხელს შეუწყობს ახალი მასალის განმტკიცებაში და დასკვნების გამოტანაში




4 წთ

















2წთ









                                   
                                    


 შეფასების  კრიტერიუმები   3 წთ

1. შეუძლია რიცხვების დასახელება
2 ქ
2.შეუძლია გრამატიკული კონსტრუქციების  სწორად გამოყენება
2ქ
3.შეუძლია  საათის ცნობა რუსულად
3 ქ
4. ჩართულობა და წყვილებში  მუშაობა
3 ქ

                                           განმსაზღვრელი შეფასების სქემა
კრიტერიუმი
5-6
7-8
9-10
ცნობს რიცხვებს
ცნობს რიცხვებს,მაგრამ უჭირს დასახელება
ასახელებს სწორად ,მაგრამ უჭირს სწორი გამოთქმა
ამოიცნობს  და შეუძლია უშეცდომოდ დაასახელოს რიცხვები
შეუძლია გრამატიკული კონსტრუქციების სწორად გამოყენება
იშვიათად ერთვება ,უჭირს მობილიზება
უჭირს ახალი მასალის სწრაფად გააზრება
გააზრებული აქვს ყველა საკითხი
ჩართულობა
არ ერთვება
აქტიურობს ცალკეულ შემთხვევებში
აქტიურია

უცხ.ს.II.31. მოსწავლეს შეუძლია მასწავლებლის დახმარებით განსაზღვროს შესასრულებელი დავალების მოთხოვნები.

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·          მონაწილეობს დავალების წარმატებით შესრულების კრიტერიუმების ჩამოყალიბებაში;
·           განსაზღვრავს იმ ცოდნასა და უნარებს, რომელსაც ფლობს და გამოიყენებს დავალების შესასრულებლად;
·           განსაზღვრავს, თუ რა ცოდნა და უნარები უნდა შეიძინოს ახალი დავალების განსახორციელებლად;

                      უცხ.ს.II.33. მოსწავლეს შეუძლია რესურსების გამოყენება სასწავლო საქმიანობის ხელშეწყობის მიზნით.

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:                      
·           ეფექტურად იყენებს სახელმძღვანელოს რესურსებს (ლექსიკონ, სტრუქტურულ ნიმუშებ, გრამატიკულ ცნობარ, ილუსტრაციებ და სხვა);
·           მოიძიებს ინფორმაციას/სასწავლო მასალას ინფორმაციულ საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების (ისტ/ინტერნეტის) მეშვეობით;

უცხ.ს.II.34. მოსწავლეს შეუძლია მიმართოს სხვადასხვა ხერხს ლექსიკური მარაგის განსამტკიცებლად და გასამდიდრებლად.

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
სისტემატურად იმეორებს გავლილ ლექსიკურ მასალას;

   უცხ.ს.II.35. მოსწავლეს შეუძლია გამოიყენოს სტრატეგიები გრამატიკის ათვისების გასაადვილებლად.

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:

·            კონკრეტულ მაგალითებზე დაკვირვებით ამოიცნობს გრამატიკულ სტრუქტურებს/წესებს;
·            იყენებს ამოცნობილ  სტრუქტურებს/წესებს განსხვავებულ კონტექსტებში;

გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები: მოსწავლეები გაიაზრებენ ახალ მასალას, სწორად გამოიყენებენ გრამატიკულ კონსტრუქციებს, გამოიყენებენ წერის ნაცნობ სტრატეგიებს მიზნის შესაბამისად, შეიძენენ ახალ ცოდნას  კლასგარეშე ლიტერატურიდან, იყენებენ ციფრულ ტექნოლოგიებს და გამოიყენებენ სასწავლო მიზნებით

თვითშეფასება:

---რა ვისწავლეთ ახალი?
---რომელი აქტივობა  მოგეწონათ ყველაზე  მეტად?
--- რისი გაკეთება  გაგიძნელდათ?
თარიღი: 21.05 2019 წ
ხელმოწერა: მ.რუსიეშვილი

No comments:

Post a Comment