გაკვეთილის მთავარი
თემა
|
ვლადიმერ ვისოცკის ლექსი
,,Я не люблю»..
|
საგანი/პედაგოგი
|
რუსული ენა, მარინა რუსიეშვილი,
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
V ს, X
კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
23 მოსწავლე/ინკლუზიური მოსწავლე არ არის
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
·
კულტურის
,ხელოვნების მდგომარეობა იმდროინდელ ეპოქაში
|
მიზანი და მისაღწევი
შედეგები
|
·
უცხ.ს. V 3.მოსწავლე ცოცხალი
მეტყველების /ჩანაწერის მოსმენისას იშველიებს არაველბარულ ელემენტებს(ხმის ტემბრი,ინტონაცია,მიმიკა,ჟესტიკულაცია
·
ამოიცნობს უცნობი სიტყვების ,გამოთქმების მნიშვნელობას
ნაცნობ ელემენტებზე დაყრდნობით
·
ინიშნავს უცხო სიტყვებს მათი მნიშვნელობის გასარკვევად.
·
ტექსტს ყოფს შინაარსობრივ ნაწილებადუცხ.ს. V..4
|
წინარე ცოდნა
|
·
ვლადიმერ
ვისოცკის ბიოგრაფია
50- 80 წლების ეპოქა რუსეთში და საქართველოში
|
შეფასების საგანი
და პროცედურები
|
განმავითარებელი და განმსაზღვრელი შეფასება
|
გამოყენებული
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი
|
წიგნი,დაფა,ცარცი, სლაიდები,ვიდეომასალა,
|
გაკვეთილის მსვლელობა და მენეჯმენტი
|
მისალმება და წინარე მასალის გამეორება 12 წუთი
გაკვეთილის
A ფაზა
- გამოწვევა
1 აქტივობა
კითხვებზე პასუხი--- 3 წუთი
გონებრივი იერიში, ასოციაციური რუკის შექმნა. მაგ: შუაში ვწერთ ვისოცკის
და გარშემო ვაწერთ მის მიღწევებს.
გაკვეთილის
B ფაზა
- ცოდნის კონსტრუირება
ახალ მასალაზე მუშაობა-- 20 წუთი
შემდეგ ჯგუფები წარმოადგენენ:
1 ჯგუფი ვისოცკი,როგორც მსახიობი
2 ჯგუფი--ვისოცკი,როგოც აკრძალული მომღერალი
3 ჯგუფი ვისოცკი,როგორც პოეტი
2.აქტივობა--სლაიდების
გამოყენება
ვიდეო მასალის
ჩვენება
3.აქტივობა--- ლექსის წაკითხვა ინტონაციით
4.აქტივობა -ინტერაქცია-- საკუთარი აზრების გამოხატვა-ინდივიდუალურად
4.აქტივობა ახალ სიტყვებზე მუშაობა
ჯგუფში,
5. რას ნიშნავს იდეოლოგია. ინდივიდუალურად
გაკვეთილის C ფაზა გამთლიანება რეფლექსია
კითხვებზე პასუხი 5 წუთი
თვითშეფასება---2 წუთი
ახალი დავალება და შეფასება 3 წუთი
გაეცვნენ სიღრმისეულად ვლადიმერ ვისოცკის ცხოვრებას.
დღევანდელობას.ისაუბრეს გამოხატვის თავისუფლებაზე,მოისმინეს რუსულ ენაზე
შესრულებული სიმღერები
კრიტიკულად აფასებენ და აყალიბებენსაკუთარ შეხედულებებს ამ ისტორიულ
მოვლენასტან დაკავშირებით
რა გავლენა იქონია
გაკვეთილზე გამოყენებულმა სტრატეგიებმა?
ყველა მოსწავლე იყო ჩართული,შეძლებისდაგვარად,
ეჩვევიან ერთმანეთის მოსმენას .
რა აითვისეს მოსწავლეებმა?
უფრო მეტად რომელი
უნარების განვითარება ან გავარჯიშება იკვეთება?
განუვითარდათ ჯგუფური მუშაობის უნარ-ჩვევა.აზრების მოსმენის უნარი,პარალელების
გავლება სხვა ქვეყნის კულტურებთან
მოსწავლეების მოტივაციის შექმნა ,
როგორ შეიცვალა
გაკვეთილის სამოქმედო გეგმა მსვლელობის პროცესში?
გაკვეთილზე არ მეყო დრო,არ გავითვალისწინე ენობრივი ბარიერის დროს დახარჯული
დრო,საშინაო დავალებების მიცემისას ვერ გავითვალისწინე მოსწავლეთა შესაძლებლობები,ციფრული
საშუალებების არ ქონა.
რას გავაკეთებდი
ამავე გაკვეთილის ხელახლა ჩატარების შემთხვევაში?
შევამცირებდი დავალებების სიმრავლეს,გავითვალისწინებდი მოსწავლეტ
თა ინდივიდუალურ შესაძლებლობებს,გამოვიყენებდი როგორც განმავითარებელ
ა,სევე განმსაზღვრელი შეფასების სქემას
|
გაკვეთილის თემა: ფილმის პრომო
1.
|
გაკვეთილის თემა: ფილმის
პრომო
|
|
|
2.
|
კლასი/პედაგოგი
მოსწავლეთა რაოდენობა
სსსმ მოსწავლე არ არის
|
მარინა რუსიეშვილი
XII კლასი
20
|
|
3
|
გაკვეთილის მიზნები
|
მოსმენის უნარ - ჩვევების განვითარება.
მოსმენილი ტექსტის გაგება-გააზრების უნარის განვითარება.
ლექსიკური მარაგის გამდიდრება,მაგ:мошенник,нищий,принцесса,
древний,современный,жёлтая пресса,папарацци,чудовище,оборванец,
мошенничество
გრამატიკული კონსტრუქციების შექმნა: სიტყვათშეთანხმება: глагол + имена существительные в
творительном падеже :
было с
моей бабушкой ,
было с мамой,
не шутите с огнём, ездить
верхом и т. д
|
|
4
|
მისაღწევი შედეგები/ინდიკატორები
|
უცხ.ს.VII.1.
მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს სხვადასხვა ტიპის აუდიოჩანაწერები აქტუალურ
ან მისთვის საინტერესო თემატიკაზე (მაგ.,ფილმი...)
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ამოიცნობს საკომუნიკაციო სიტუაციას (სად ხდება, ვის ეხება და სხვა);
·
გამოკვეთს ძირითად საკითხებს,ფაქტობრივ ინფორმაციას
(ვინ, რა, როდის, სად, როგორი, რამდენი და
სხვა);
უცხ.ს.VII.2. მოსწავლეს შეუძლია მიმართოს სხვადასხვა სტრატეგიას მოსმენილი ტექსტის შინაარსის გასააზრებლად.
შედეგი
თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ცოცხალი მეტყველების/ჩანაწერის მოსმენისას იშველიებს არავერბალურ
ელემენტებს (ხმის ტემბრს, ინტონაციას, მიმიკას,
ჟესტიკულაციას, სხვადასხვა ტიპის ხმაურს, ლოგიკურ მახვილებს, ილუსტრაციას, სქემას);
·
ამოიცნობს უცნობი სიტყვების, გამოთქმების მნიშვნელობას ნაცნობ
ელემენტებზე (საკომუნიკაციო სიტუაციაზე, კონტექსტზე) დაყრდნობით;
·
ინიშნავს უცნობ სიტყვებს მათი მნიშვნელობის გასარკვევად;
·
მიზნის შესაბამისად
ცვლის მოსმენის სტრატეგიას: ზოგადი შინაარსის გასაგებად ეყრდნობა ნაცნობ სიტყვებს,
არავერბალურ ელემენტებს და ამოიცნობს საკომუნიკაციო სიტუაციას, კონტექსტს, სასაუბრო
თემას;
·
უყურებს და უსმენს მისთვის საინტერესო უცხოენოვან ტელე/რადიო
გადაცემებს, ფილმებს;
უცხ.ს.VII.10. წერისას მოსწავლეს შეუძლია
შექმნას ტექსტის სტრუქტურა, ფლობს და იყენებს საბაზისო ენობრივ-გრამატიკულ უნარ-ჩვევებს
შედეგი
თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
პიროვნების, საგნის, მოვლენის
დახასიათებისას ირჩევს შესაფერის ენობრივ საშუალებებს (განსაზღვრებებს, შედარებებს, მიმღეობებს);
·
ტექსტის შექმნისას იცავს აზრობრივი
გადაბმის შესაბამის ენობრივ-გრამატიკულ საშუალებებს(მაგ., ნაცვალსახელებსა და ზმნიზედებს, სიტყვის ლექსიკურ და სემანტიკურ განმეორებებს,
ზმნა-შემასმენლის დრო-კილოთა ფორმებს და სხვა);
|
|
5
|
გამოყენებული რესურსები:
|
დაფა, ცარცი, პროექტორი, აუდიო მასალა
|
|
6
|
კლასის ორგანიზება
|
ჯგუფური,მთელი კლასი
|
|
7
|
გაკვეთილის მიმდინარეობა
(აქტივობები და დრო)
|
გაკვეთილის დაწყება
v აქტივობა.1 საორგანიზაციო
მომენტი. (მისალმება,დაფაზე თემის დაწერა,საშინაო დავალების განხილვა) 5 წუთი
v აქტივობა
2. პროვოცირება: მასწავლებელი ეკითხება მოსწავლეებს ,უყურებენ თუ არა ისინი ფილმებს
რუსულ ენაზე,უნახიათ თუ არა მსგავსი ფილმები, რამდენად გასაგებია მათთვის ფილმის
შინაარსი,ეხმარება თუ არა ნასწავლი სიტყვები, ხმის ტემბრი,ჟესტიკულაცია ახალი ფილმების
აღქმაში. 10 წუთი
v ახსენებს
პარონიმებს მაგ: замОк- зАмок (ბოქლომი- კოშკი).
v აქტივობა
3. მასწავლებელი უჩვენებს ფილმის პრომოს ხმის გარეშე, ბავშვები გამოთქვამენ ვარაუდებს
ფილმის გმირების შესახებ,არკვევენ სად? როდის?
ვინ? როგორ? რანაირად? 6 წუთი
v აქტივობა
4. დაფაზე ჩამოვწერთ სიტყვებს,,რომელიც ასოციაციურად გაიხსენეს ბავშვებმა. Нищий,
,принцесса, замок, друзья,пожар,ресторан,баня,роза,скорая помощь,больной. 5 წუთი
v აქტივობა
5. მასწავლებელი ხმით ასმენინებს კლასს ფილმის პრომოს. ბავშვები ამატებენ ახალ სიტყვებს
და ცდილობენ ტექსტიდან და სიტუაციიდან გამომდინარე, განმარტონ უცხო სიტყვების მნიშვნელობა
და შეადარონ ხმამდე და ხმის შემდეგ მოსმენილ სიტყვებს.н-р:
мошенник,тупица,благотворительность,невежество .15 წუთი
v აქტივობა
6.პარალელურად მასწავლებელს ბავშვების ყურადღება გადააქვს გრამატიკულ კონსტრუქციებზე: глагольное
управление с творительньм падежом,
н-п: это
было с мамой, было с бабушкой;
не шутите с
огнём: ездить верхом,(наречие) , с этим чудовищем т.д.
|
|
გაკვეთილის შეჯამება
|
მოგეწონათ? რატომ იყო საინტერესო ?რა ვისწავლეთ? რამდენად გვეხმარება ასეთი გაკვეთილები ლექსიკის გამდიდრებაში?
2წუთი
|
||
შეფასება
|
v ვაფასებ მოსმენილის
გაგება -გააზრების უნარს.
v ლექსიკური
მარაგის შევსების უნარს.
v გრამატიკული
მასალის გამოყენებას ტექსტის გადმოცემის დროს.
2 წუთი
|
||
შენიშვნა
|
შეფასების რუბრიკა
მოსმენის და კითხვის უნარ-ჩვევების შესაფასებლად
1-4 ქულა
|
5-6 ქულა
|
7-8 ქულა
|
9-10 ქულა
|
შენიშვნა
|
|
არ ესმის ტექსტის შინაარსი,ვერ პასუხობს შეკითხვებს
|
ნაწილობრივ ესმის ტექსტის შინაარსი,უჭირს კითხვებზე პასუხების გაცემა
|
ესმის ტექსტის შინაარსი,ნაწილობრივ
პასუხობს შეკითხვებს
|
კარგად ესმის ტექსტის აზრი,შესაბამისად პასუხობს კითხვებზე
|
მოსმენის
და წერის უნარ-ჩვევების შეფასების კრიტერიუმები
კრიტერიუმები
|
ქულები
|
ტექსტის თემის
განსაზღვრა,
|
1
|
ლექსიკური მარაგი
|
2
|
გრამატიკული კონსტრუქციები
|
2
|
რამდენად სწორად პასუხობენ მასწავლებლის კითხვებს
|
3
|
ჯგუფში ჩართულობა
|
2
|
No comments:
Post a Comment